ÜRÜNLERİMİZ

IBM RPA (Robotic Process Automation)

Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Process Automation, RPA) birbirini tekrarlayan iş akışlarının yazılım robotları eliyle dijitalize edilmesidir. RPA yazılımları bir defa eğitildiğinde; otomatik olarak tüm işlemleri gerçekleştirebilir, verileri işleyebilir, yanıtları tetikleyebilir ve gerekirse diğer sistemler ile iletişim kurabilir. Örneğin; bir robot kendisine tanımlanan sürede bilgisayarını açabilir, sisteme bağlanabilir, sistemdeki bir bilgiyi alıp başka bir sisteme giriş yapabilir. Bir formu doldurup "Gönder" ve "Kaydet" gibi butonlara basarak işlemi tamamlayabilir. MS Excel üzerinde hesaplama yapabilir, exceldeki verileri alıp başka bir uygulama veya sisteme girebilir. Gelen e-posta eklerini açarak tanımlanan bilgileri sisteme girebilir.

Çalışanların gününün neredeyse yarısını alan tekrarlayan işler, memnuniyetsizliği, statik kalmayı ve daha fazla öğrenememeyi doğuruyor. RPA ile 10 kişinin yaptığı iş, bir robota devredilerek, çalışanların tekdüze işlerden sıyrılıp daha verimli olabilecekleri, katma değeri daha yüksek işlere yönelmeleri sağlanabilir.

RPA kullanımının sağladığı bazı kazanımlar: 
  • Manuel ve tekrarlayan işler için maliyet tasarrufu,
  • Yüksek hacimli ve zaman alan işlerin robotlara yaptırılması ile insan kaynağının getirisi daha yüksek, daha kalifiye işlere doğru yönlendirilmesi,
  • İnsan kaynağı maliyetinin düşürülmesi, 
  • Mola ya da duraksama sürelerinin olmaması. Çalışma günü/saati vb. regülatif süreçlerin ortadan kaldırılması,
  • İş süreçlerindeki karmaşıklık azalır, hatalar minimize edilir ve süreçlerin kalitesi artar. Buna bağlı olarak da müşteri memnuniyeti artar.
  • İş süreçlerini mevcut düzenlemelere ve standartlara uygun olarak ayarlayabilme ve yeni/değişen süreç kurallarına hızlı uyum sağlama yeteneği,
  • Süreç verilerinin sayısallaştırılması ve denetlenmesiyle kapsamlı analizler sayesinde yüksek verimlilik sağlar.