Sayfa Kapak Fotoğrafı
16.5.2018 12:12:00

IBM Middleware Ürünlerine Yakından Bakış

IBM Middleware Ürünleri Nelerdir?

Vendorlar isimlendirmeyi farklı yapabiliyor. IBM daha çok Middleware ürünlerini cloud sınıfının altında Hybrit Integration adında bir modelde birleştirmiştir. Aslında her ürün platformunda olduğu gibi IBM'in Middleware altında da destek verdiği, müşterilerine çözüm sunduğu çok fazla ürün vardır. Bunların hepsinden bahsetmek kolay değil ama özellikle bizim Ayrotek olarak destek verdiğimiz, hizmet sunduğumuz ürünlerden bahsedebilirim.

Öncellikle IBM API Connect'ten bahsedelim. API Connect, müşterilerimizin on-prem uygulamalarıyla, clouddaki uygulamalarının arasındaki entegrasyonunu sağlıyor.

Bunun haricinde IBM, API Connect ürünü, müşterilerimize aslında uçtan uca bir API yaşam döngüsü çözümü sunuyor. Müşterilerimiz bu çözümle API yaratıyor.

Bunun haricinde yine on prem ve cloud uygulamalarının arasındaki mesajlaşmayı sağlayan, bu konuda yardımcı olan IBM'in MQ Server uygulaması var. Aslında bir Middleware ürünü olarak gözükse de aynı zamanda bir güvenlik çözümü olan, IBM Datapower'dan bahsetmek istiyorum. Datapower aslında IT assetlerinizi, servislerinizi, verilerinizi dışarıya güvenli bir şekilde sunmanızı sağlıyor.

Son olarak da IBM Integration Bus ürününden bahsedebilirim. Bu üründe aslında dağıtık mimarilerde uygulamaların, servislerin, birbirleriyle protokol veri tipi, mesaj tipi bağımsız konuşmasını sağlıyor ve bu iletişimi sağlıyor.

IBM Integration Bus Nedir?

IBM Integration Bus, sistemlerinizin ve uygulamalarınızın birbiriyle hızlı ve basit bir biçimde iletişim kurmasını sağlayan ve aynı zamanda pazarda da lider konumda olan bir kurumsal veri yolu çözümüdür. Aslında IBM Integration Bus, sizin var olan IT değerlerinizi kullanarak, üzerine bir katma değer sunuyor. Sizin BT karmaşıklığınızı azaltıyor. Bunun haricinde de hem yazılımsal hem de donanımsal olarak ciddi bir şekilde tasarruf elde etmenizi sağlar.

IBM Integration Bus Hangi Sektörlerde Kullanılmaktadır?

IBM Integration Bus, IT'si olan, dağıtık sistem kullanılan herhangi bir şirkette kullanılabilir bir çözümdür. Dolayısıyla aslında her sektörde kullanımı mevcuttur. Ama yine de saymak gerekirse, bankacılık, sigorta, finans sektörleri, sağlık, kamu, telekomünikasyon, ulaşım gibi birçok sektörde bu ürünle hizmet vermekteyiz.

Kurumsal Hizmet Veriyolu Nedir?

Kurumsal Hizmet Veriyolu (Enterprise Service Bus), SOA mimarisinin uygulanması için bir kalıp, patern görevini gören, heterojen ortamlarda daha rahat çalışabilen, böylelikle entegrasyonu kolaylaştıran hafif bir altyapı mimarisidir. Kurumsal Veri Yolu ile, özellikle farklı teknolojiler kullanan IT sistemlerini birbirine bağlıyoruz. Bunun haricinde mesaj tipi, veri tipi, protokol tipi bağımsız bir şekilde olan uygulamalar Enterprise Service Bus üyeleri ile birbiriyle görüşebilir.  Enterprise Service Bus ile, farklı veri kaynakları kullanılarak mesajlar zenginleştirilebilir.