Sayfa Kapak Fotoğrafı
31.5.2018 08:43:00

IBM DataPower Gateway Nedir?

DataPower’ın müşterilerimize verdiği en önemli kolaylıklardan biri; uygulama geliştirerek edinilen güvenlik gereksinimlerini daha az kod yazıp, daha çok konfigürasyon ekranları ile bu güvenlik gereksinimlerinin verilmesini sağlıyor.

Günümüz teknoloji dünyasında alt yapılar, uygulama çeşitleri, mesajlaşma tipleri gittikçe farklılaşmakta. Dolayısıyla bu uygulamaların birbirleriyle entegrasyonu sırasında hem entegre edebilmek hem aradaki güvenliği sağlamak hem de bu yönetimi sağlamak gün geçtikçe daha önemli hale geliyor.

Şirket içindeki uygulamaların birbirleriyle entegrasyonu sırasında bazen güvenlik göz ardı edilebiliyor. Nasıl olsa uygulamalar benim güvenilir ortamımda, local area networkümde çalışıyor, dışarıya açık değil denilebilir ama artık kurumlardaki uygulamalar sadece kendi aralarında değil, dışarıdaki üçüncü partilerle ya da müşterilerle de entegre edilmiş durumdadır. Artık veriler internetten de açılıyor. Dolayısıyla veri tabanınızdaki veriler, web verileri, API verileri, mobil verileri gibi çok farklı olan verilerin güvenliğini sağlamak son derece önemlidir.

Geçmiş birkaç yıla kadar bu verilerin güvenliği daha çok network güvenliği şemsiyesi altında sağlanmaya çalışılıyordu. Firewall cihazları vardı, başka network infrasutructure güvenlik ürünleri vardı. Ama burada bir şeyin atlandığının farkına hep varılıyordu. Bu da aslında uygulamanın, servisin güvenliğidir.

IBM, bu servislerin özellikle dışarıya açılırken hem güvenliğini hem kontrolünü hem entegrasyonunu sağlayabilecek bir multichannel gateway geliştirdi ve müşterilerine bu gateway ile hizmet sunuyor. Bu gateway’in adı da IBM DataPower. Siz IBM DataPower ile uygulama güvenliğinizi sağlayan bütün araçları merkezi bir şekilde yönetme kabiliyetine sahip oluyorsunuz. Diğer durumda uygulamanızın güvenliğini sağlayacak birçok şeyi farklı altyapı ürünleriyle ya da uygulamaların kendisinde sağlıyorsunuz. Ama bu durumda bu güvenliklerin standardı olmuyor. Çoğunlukla burada yazılım geliştirme gerektiriyor ve maalesef bütün güvenliği bir arada sağlayamıyorsunuz. Farklı bileşenler arasında yayılmış oluyor.

IBM DataPower ile merkezi ve yönetişim prensibi ile müşterilerine bu desteği veriyor. Dolayısıyla müşterilerimiz, IBM DataPower kullanıcıları servislerinin bütün güvenlik gereksinimlerini ve servisler üzerinde bütün entegrasyon ve yönetişimlerini IBM DataPower ile merkezi olarak sağlayabiliyorlar.

DataPower’ın müşterilerimize verdiği en önemli kolaylıklardan biri; uygulama geliştirerek edinilen güvenlik gereksinimlerini daha az kod yazıp, daha çok konfigürasyon ekranları ile bu güvenlik gereksinimlerinin verilmesini sağlıyor. Böylelikle aslında hem sizin time to marketiniz artıyor, müşteriye çok daha hızlı biçimde verilerinizin güvenli biçimde sunuyorsunuz hem de aynı zamanda bunları yazılım geliştirerek kod ile yaparken, yapacağınız hataların çoğundan da hazır, standart ekranlar sayesinde kurtulmuş oluyorsunuz.