Sayfa Kapak Fotoğrafı
5.6.2018 10:53:00

IBM DataPower Gateway Nasıl Bir Topolojide Konumlandırılır?

Datapower farklı şekillerde de konumlandırılabilir. Güvenlik ihtiyacı sadece kurumlara dışarıdan gelen bir tehdit değildir. Artık kurumların içindeki uygulamalar da birbirleriyle yaptıkları entegrasyonlar sırasında tehdit oluşturabiliyor. Dolayısıyla Datapower, DMZ’te internetten gelen istekleri karşılarken, içeride de güvenli bölgede de başka bir instance olarak konumlandırılabilir.

Datapower’ı müşterilerimizin topolojilerinde konumlandırırken önce müşterimizin ihtiyacını sorguluyoruz.

Datapower özelinde uygulamaların, verilerin güvenlik ihtiyaçlarını daha sizin güvenli bölgenize gelmeden dışarıda yani DMZ dediğimiz bölgede gideren bir araçtır. Dolayısıyla internetten gelen istekleri önce Datapower’ı DMZ’te konumlandırarak bütün güvenlik ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini gidermiş oluyoruz.  DMZ’te konumlanan Datapower üzerinden geçen bir istek, arkada müşterinin güvenli bölgesi üzerinde bir uygulamaya geldiğinde artık o uygulama mesajı Datapower üzerinden geçtiği için güvenli kabul eder.

Datapower farklı şekillerde de konumlandırılabilir. Güvenlik ihtiyacı sadece kurumlara dışarıdan gelen bir tehdit değildir. Artık kurumların içindeki uygulamalar da birbirleriyle yaptıkları entegrasyonlar sırasında tehdit oluşturabiliyor. Dolayısıyla Datapower, DMZ’te internetten gelen istekleri karşılarken, içeride de güvenli bölgede de başka bir instance olarak konumlandırılabilir. İçerideki uygulamaların birbirleriyle entegrasyonu sırasında güvenlik ihtiyaçlarını gidermek için arada gateway olarak ihtiyaç görebiliyor. Bu şekilde de uygulamalar birbirlerini çağırdıklarında da, bütün güvenlik ihtiyaçlarını (authentication, authorization, schema validation, mesajların filtrelenmesi, vs) merkezi bir şekilde uygulamanın üzerinde değil, daha çok konfigürasyon ekranlarını kullanarak içeride bu ihtiyacı Datapower ile müşterilerimize sunabiliyoruz.

IBM DataPower Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.