Sayfa Kapak Fotoğrafı
21.6.2018 08:36:00

IBM Integration Bus'ın Rakiplerinden Farkı Nedir?

Diğer Service Bus'lardan farkı IBM Integration Bus, bir Java Application server üzerinde ya da herhangi bir konteyner üzerinde çalışmıyor. Başlı başına bir server ve servis olarak çalıştığı için diğer Service Bus’ların servis sayısına göre saatleri bulabilirken, IBM Integration Bus'ın gerçekten birkaç dakika içerisinde ayağa kalktığını hem müşterilerimizde hem de kendi ortamlarımızda görebiliyoruz

Daha önceki kariyerimde de aslında birçok vendorun farklı tiplerdeki Enterprice Service Bus ürünleriyle çalıştım. En basitinden şunu söyleyebilirim; o tarz bir Enterprice Sevice Bus çözümlerini ayağa kaldırmak, kurmak bir müşterimizin yaklaşık 2-3 saatini alabiliyordu. Ama IBM Integration Bus, kurulumuyla bile ön plana çıkıyor. 10-15 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde çalışılabilir bir ortamı müşterimize sunabiliyoruz.

Diğer Service Bus'lardan farkı IBM Integration Bus, bir Java Application server üzerinde ya da herhangi bir konteyner üzerinde çalışmıyor. Başlı başına bir server ve servis olarak çalıştığı için diğer Service Bus’ların servis sayısına göre saatleri bulabilirken, IBM Integration Bus'ın gerçekten birkaç dakika içerisinde ayağa kalktığını hem müşterilerimizde hem de kendi ortamlarımızda görebiliyoruz.

IBM Integration Bus'ın en önemli ayırt edici özelliklerinden bir tanesi de her ne kadar size daha az kodlama, daha fazla konfigürasyona, yüzlerce entegrasyon modeli sunmasına rağmen size kod yazma konusunda da ciddi bir şekilde esneklik sağlıyor. Siz IBM Integration Bus ile hem Java ve .net kodları yazabiliyorsunuz, burada ciddi bir Microsoft desteği de var, hem de bunun haricinde varolan .net kodlarınızı, değerlerinizi IBM Integration Bus'a import edip bu kodlardan da faydalanabiliyorsunuz.

IBM Integration Bus'ın adaptör desteklerini anlatmak gerekirse, şu an piyasada 100 tane uygulama ve adaptör çeşidi var. Ama her gün piyasaya yeni uygulamalar, adaptörler ve konnektörler ihtiyacı geliyor. İşte burada IBM Integration Bus, sektörü ve aynı zamanda piyasaya bu yeni giren uygulama tiplerini çok yakın bir şekilde takip ediyor. Şu a da en popüler olan Kafka. Kafka girdikten sonra IBM Integration Bus, hızlıca bir revizyon paketi hazırladı. Bu sayede hem Kafka topiclerine mesaj atabiliyorsunuz hem de bir consumer gibi Kafka topiclerinden mesaj çekebiliyorsunuz ve bunu sadece sürükle bırak şeklinde, Kafka'nın notlarını kodlarınıza entegre ederek yapıyorsunuz.

Bunun haricinde ciddi bir loopback desteği de var. NoSQL dediğimiz piyasada PostgreSQL, Cloudant, MongoDB gibi veri tabanlarına, IBM Integration Bus üzerinden hızlıca entegre olabilirsiniz.

Bunun haricinde IBM Integration Bus, gerçekten yüksek veri hızlarında ve yüksek mesaj tiplerinde yüksek ve büyük boyuttaki mesaj tiplerinde müşterilerimize ciddi bir hız sunuyor. Aynı zamanda IBM Integration Bus, size on-prem olarak yani veri merkezinize kurulu bir şekilde destek verirken aynı zamanda cloud ortamlarda da size esneklik sağlıyor. Siz istediğiniz bu cloud ortamına IBM Integration Bus'ı kurabilirsiniz ya da IBM size kendi cloud ortamından Integration Bus'ı cloud servisi olarak verebilir. Bunun haricinde yine son dönemlerde popüler Docker, dilerseniz IBM'i Dockerize edip kullanmanız mümkün.

IBM Integration Bus hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.