Sayfa Kapak Fotoğrafı
28.6.2018 09:10:00

IBM DataPower Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

Datapower, binden fazla fonksiyonu olan güçlü bir üründür. Bu ürün, security gateway ya da XML exaggerator olarak da adı geçiyor. Datapower ile hem birçok entegrasyon ihtiyacınızı hem de birçok güvenlik ihtiyacınızı multichannel gateway olan Datapower ile giderebilirsiniz. Bu kısımda yapılacak çok şey vardır. Ama hangi ihtiyaçların giderilebileceğini anlatmak gerekir.

Datapower, binden fazla fonksiyonu olan güçlü bir üründür. Bu ürün, security gateway ya da XML exaggerator olarak da adı geçiyor.

Datapower ile hem birçok entegrasyon ihtiyacınızı hem de birçok güvenlik ihtiyacınızı multichannel gateway olan Datapower ile giderebilirsiniz. Bu kısımda yapılacak çok şey vardır. Ama hangi ihtiyaçların giderilebileceğini anlatmak gerekir. Öncelikle dışarıdan gelen verinin authentication, authorization (yetkilendirme), loglanmasını, auditingini (denetim) Datapower üzerinden sağlayabilirsiniz. Schema validition’u yine aynı şekilde Datapower ile sağlayabilirsiniz.Dışarıdan gelen verinin içerisindeki bir ek dosyayı isterseniz kurulumunuzun bir antivirüsüne gönderip, alınan cevaba göre dışarıdan gelen isteğe cevap verebilir ya da isteği içeriye aktarabilirsiniz.

Datapower, gateway gibi çalıştığı için Datapower üzerinden geçen isteği hem request (istek) sırasında hem response (yanıt) sırasında içerisine girebilir, bütün modifikasyonları yapabilirsiniz. Bu istekler Datapower üzerinden sadece transit biçimde geçmez, Datapower bu isteklerin headerları, pay loadı konusunda ciddi yetkilere sahiptir. Bunun üzerinde her türlü transformasyonu yapabilir. Mesela dışarıdan gelen veri ile içerideki veri tiplerini birbirleriyle eşleştirebilir ve dönüştürebilir. Müşteriden gelen veya dışarıdan sizin bir iş ortağınızdan, partnerinizden gelen bir isteğin protokolü ile sizin içerideki uygulamanızın destek verdiği protokol arasındaki dönüşümü gerçekleştirebilir.

Datapower ile message pitting dediğimiz çok önemli bir konu daha mevcuttur. Kredi kartı numarası, anne kızlık soyadı gibi birçok gizli bilgileri Datapower üzerinden yazacağınız scriptlerle gizli hale getirebilirsiniz. Mesela aynı uygulama, kurum içerisinde bu bilgileri açık bir şekilde verebilirken kurumun dışında bu bilgileri gizli bir şekilde vermesi gerekmektedir. Bunun için uygulama tarafında iki ayrı değişiklik yapmaktansa bunu Datapower üzerinden yapabilirsiniz. Uygulamayı sadece uygulamanın kendi business logici ile bırakabilirsiniz. Bunun haricinde dışarıya açılan uygulamalarda çağrı sayısı response (yanıt) süreleri önemli oluyor. Buna rate based quota enforcement diyoruz, bunların sıralanmasından bahsetmiş oluyoruz. Dışarıdaki ağ müşterisi belirlenen dakikalarda belirlenen miktarda çağırabilsin, bunun haricindeki isteklerde bekletilsin ya da hata verimi diye birçok seçenek mümkündür. Aynı zamanda gateway dediğimiz için ve lightgate service bus olduğu için mesajı farklı kanallardan zenginleştirebilirsiniz. Bunların haricinde Datapower’da token based authentication desteği vardır. Diğer birçok güvenlik ürünleriyle entegre olarak bunları merkezi şekilde kendi uygulamanızın güvenliğini Datapower ile gerçekleştirebilirsiniz.

IBM DataPower hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.